BRONZOVÁ MEDAILE REPORTÁŽE VIDEO
AKČNÍ SKUPINA PLÁNUJEME

Podprujeme program Skutečně zdravá škola

skutecne zdrava skola

V únoru se naše školka přihlásila do projektu „Skutečně zdravá školka“, jehož cílem je zlepšení kvality školního stravování a vzdělávání dětí v oblasti zdravé výživy. Jedná se o komplexní program zdravého školního stravování. Snahou je, aby si děti jídla vážily, dokázaly si jej vychutnat a věděly, odkud jídlo pochází a jak vzniká. Skutečně zdravá školka pomáhá dětem v rozvoji dovedností a návyků, které budou potřebovat ke zdravému a úspěšnému životu.

Co“ Skutečně“ zdravé školky dělají:

•    nakupují do školní jídelny čerstvé sezónní suroviny od místních farmářů, pekařů a řezníků
•    organizují výlety na místní farmy
•    začleňují téma stravování a jídla do vzdělávacího programu
•    pořádají na škole farmářské trhy a komunitní aktivity
•    nabízejí kurzy vaření pro rodiče
•    pěstují na školní zahradě vlastní ovoce a zeleninu
•    zajistí, že oběd je ve školní jídelně radostnou společenskou událostí v příjemné a klidné atmosféře.

Podmínky pro udělení certifikátu Skutečně zdravá školka mají tři úrovně: bronzovou, stříbrnou a zlatou. Každá úroveň obsahuje specifická kritéria, která musí školka splnit. Registrací naší MŠ jsme splnili jeden ze sedmi kroků k úspěšnému naplnění kritérií programu. Budeme se snažit splnit všechny podmínky pro bronzovou úroveň, protože naším cílem je stát se součástí sítě Skutečně zdravých škol a školek.

Mgr. Michela Dvořáková, učitelka, tř. Cipísek

Specifika stravování

Původ Potravin

Dodavatelé čerstvých potravin

Bronzová medaile

Jídelničky na 3 měsíce
- ke stažení zde

Čestné prohlášení
- ke stažení zde

Reportáže

Odšťavňování ovoce a zeleniny motivuje děti z mateřské školy k ochotě ochutnat „vitamínové koktejlíky“ a nové chutě Protože chceme a jsme zařazeni do projektu „Skutečně zdravá mateřská škola“ a učíme děti, aby sáhly raději po ovoci než po sladkostech, rozhodli jsme se v mateřské škole zavést denní odšťavňování ovoce a zeleniny. V loňském pilotním školním roce tato aktivita sklidila u dětí velký úspěch, proto letos pokračujeme. A co to vlastně znamená? Děti si do školky donesou vlastní ovoce nebo zeleninu a sami si je odšťavní a nakonec i vypijí. Každý den tuhle činnost provádí jedna třída a neustále se střídají. Chceme děti naučit, že ovoce a zelenina se nemusí jen jíst, ale dají se udělat i výborná a zdravá pitíčka. Povídáme si o ovoci a zelenině, děti se je učí znát nejen vizuálně a nenásilnou formou jim ukazujeme chuť ovoce a zeleniny a různými kombinacemi vytváříme chutné přírodní šťávy. Děti si do jídelníčku zařazují ovoce a zeleninu , které jsou plné vitamínů a musíme poznamenat, že v dnešní době děti po ovoci a zelenině sáhnou minimálně.

Třída Cipísek – odšťavňuje vždy v pondělí
Třída Rákosníček – odšťavňuje vždy v úterý
Třída Krteček – odšťavňuje vždy ve středu
Třída Křemílek – odštavňuje vždy v pátek

Bc. Renáta Chovančíková, tř. Rákosníček

Farma Hlučín

Zdravé pečení

Pečení, vykrajování, válení to nás baví a ještě když je to dobré a zdravé! Vyzkoušeli jsme recepty od maminky naší Sofinky ze špaldové mouky, medu, másla a vajíček, variaci s mákem na slano a vše bylo výborné a chutnalo.

Zlepšení školního stravování a vzdělávání o jídle - zde

Akční skupina

Plánujeme