V této třídě CIPÍSEK vyučují paní učitelky Mgr. Zuzana Sklářová, Simona Chroboková, Mgr. Jarmila Petrošová a školní asistent Michala Polachová.

kremilek cipisek
krtecek rakosnicek

Co jsme se už naučili

Počet dětí ve třídě: 20 dětí
Děti věkově homogenní: 2 - 3 roky

Charakteristika třídy Cipísek ve školním roce 2024/2025

„S Cipískem hop a skok, hrajeme si celý rok.“

Ve třídě Cipísek je zapsáno 20 dětí v rozmezí 2 - 3 let, 13 dívek a 7 chlapců. V září nenastoupí všechny děti, některé nastoupí v průběhu roku. Třída je uzpůsobena pro nejmenší děti tak, aby splňovala veškeré bezpečnostní a hygienické podmínky. Děti mají k dispozici dostatek her, hraček, didaktických pomůcek, výtvarného materiálu apod. pro všestranný rozvoj osobnosti dítěte. Veškerý nábytek a zdi třídy jsou v jemných pastelových barvách, aby se zde děti cítily příjemně. Děti mají dostatek prostoru pro pohybové aktivity, volné hry, stolování i odpočinek.
Hlavním cílem v letošním školním roce bude všestranný rozvoj osobnosti dětí, postupná adaptace (na prostředí, kamarády a paní učitelky), pochopení a respektování třídních pravidel, vzájemná spolupráce (s kamarády i s učitelkami), budování důvěry a tolerance, rozvoj komunikace, samostatnosti, zodpovědnosti, sebeobsluhy a motorických dovedností jak v oblasti jemné, tak i hrubé motoriky. Důležitý je individuální přístup ke každému dítěti a podle toho s ním nadále pracovat. Snažit se být dětem průvodcem, společníkem a kamarádem po jejich cestě životem, ne vůdcem.

Charakteristika TVP ve školním roce 2024/2025

„S Cipískem hop a skok, hrajeme si celý rok.“

Motto:

„Nemůžeme děti tvořit podle své vůle. Musíme je mít, milovat a vychovávat co nejlépe a jinak je nechat na pokoji.“ — Johann Wolfgang von Goethe

Hlavní záměr:

• Rozvíjet zdravé životní návyky a postoje (sebeobsluha, hygiena, zdravý životní styl)
  • Vést dítě k zájmu podílet se na společném životě a činnostech ve škole i v rodině (učit je spolupracovat, akceptovat a tolerovat druhé)
  • rozvíjet poznávání sebe sama, vlastních zájmů, možností a potřeb
  • rozvíjet schopnost komunikovat, spolupracovat, spolupodílet se na činnostech a rozhodnutích
  • podporovat tělesný rozvoj a zdraví dítěte, jeho osobní spokojenost a pohodu
  • systematicky rozvíjet řečové schopnosti a jazykové dovednosti, které dítěti umožňují a usnadňují proces jeho dalšího rozvoje a učení
  • poznávat okolní svět a přírodu prostřednictvím pobytu na školní zahradě a procházkách po okolí

Specifika třídy Cipísek:

Jelikož se jedná o třídu nejmladších dětí, musíme veškeré činnosti přizpůsobit danému věku. Dbát na individuální potřeby dětí, zvládnout adaptaci na nové prostředí, kamarády a učitelky. Usnadnit jim vstup do MŠ včetně ranního odloučení od rodičů. Zaměřit se na zvládnutí sebeobsluhy (stolování, hygiena, převlékání), komunikaci (časté logopedické nesrovnalosti, výslovnost aj.) a socializaci (začlenění do kolektivu).

Cíle a výstupy vybíráme ze ŠVP

CÍLE:

1. Rozvoj fyzické i psychické zdatnosti
  2. Rozvoj poznatků, schopností a dovednosti
  3. Vytváření prosociálních postojů (tolerance, respektu, přizpůsobivosti)
  4. Přizpůsobovat se společenskému prostředí a zvládat jeho změny, rozvoj základních kulturně společenských postojů, návyků a dovednosti dítěte
  5. Rozvoj úcty k životu ve všech jeho formách

VÝSTUPY:

1. Zvládat základní pohybové dovednosti
  2. Umět se vyjádřit buď slovně, pohybově, výtvarně nebo mimikou
  3. Vyhledávat partnera pro hru, domlouvat se, hru rozvíjet a obohacovat
  4. Pozorně poslouchat a sledovat se zájmem uměleckou produkci (literární, výtvarnou, hudební, dramatickou, atd.)
  5. Být citlivý k přírodě